Senior Presiding Judge (SPJ) – Lady Justice Macur

Dame Julia Macur was called to the Bar in 1979, and was a practicing barrister in the Midland and Oxford Circuit between 1979 and 2005. In 1998 she was appointed Queen’s Counsel, and was Assistant Recorder and then Recorder of the Crown Court between 1995 and 2005, when she was appointed Judge of the High Court of Justice (Family Division). She was Presiding Judge of the Midland Circuit between 1 January 2007 and 31 December 2011.

In November 2012, she was appointed by the Secretary of State for Justice and the Secretary of State for Wales to the North Wales Child abuse inquiry.

She was appointed as a Lady Justice of Appeal on 31 July 2013.

Lady Justice Macur was appointed Deputy Senior Presiding Judge for England and Wales, on 1 January 2016. She was appointed Senior Presiding Judge on 3 April 2017.