President of the Family Division (PFD) – The Rt. Hon Sir James Munby

The Right Honourable Lord Justice Munby was called to the Bar in 1971, and is a former member of New Square Chambers.

He was appointed Queen’s Counsel in 1988 and then appointed as a High Court Judge on 23 May 2000, assigned to the Family Division. He was appointed as Chairman of the Law Commission on 1 August 2009.

On 12 October 2009 he was appointed a Lord Justice of Appeal, receiving the customary appointment to the Privy Council on 17 November.

His term as Chairman of the Law Commission expired in August 2012.